Knowinstore u zrodu prodejny budoucnosti

V jihočeských Strakonicích byla otevřena první prodejna COOP, ve které mohou zákazníci nakoupit 24 hodin denně 7 dní v týdnu, a to i bez přítomnosti personálu. Technologické řešení pro tento moderní koncept samoobsluhy zajistila agentura Knowinstore (součást skupiny Knowlimits), která sleduje celosvětové trendy v instore oboru a implementuje je do individuálních projektů pro své klienty z oblasti retailu. Samoobslužné prodejny sítě COOP tak jsou dalším originálním řešením na českém trhu, na němž se agentura podílí.

„Tento trend je v zahraničí, především v Asii již poměrně rozšířený, zatímco v Evropě je koncept samoobslužných prodejen teprve v počátcích. Přesto se nám podařilo propojit inovativní technologickou společnost ArrowSys a COOP. Díky tomu vzniklo řešení na míru,“ uvádí Pavel Kozler, Executive Director Knowinstore. Zákazníci si tak v prodejně pohodlně nakoupí i po skončení standardní otevírací doby bez asistence personálu. I mimo běžné otevírací hodiny jim bude k dispozici celý obchod, uzavřené budou pouze pulty s lahůdkami či uzeninami, které jsou v provozu ve standardním prodejním režimu. Z tohoto důvodu však budou mít automatické obchody rozšířenou nabídku baleného zboží.

Pro vstup do provozovny je nutné stažení speciální aplikace do chytrého telefonu a bankovní identita zákazníka, což umožní jasnou identifikaci nakupujícího, bez níž ho systém dvojitého vstupu nevpustí dovnitř. Celý prostor obchodu bude navíc hlídán kamerovým systémem. „Platba pak bude fungovat na podobném principu jako u samoobslužných pokladen a zákazník bude moct opustit prodejnu s nákupem po ověření platby,“ upřesňuje Pavel Kozler.

V blízké budoucnosti je plánované otevření automatických prodejen také v dalších městech. Již brzy se jí dočkají například zákazníci v Českém Krumlově.